با دریافت کمک هزینه تحصیل کودکان بیشتر آشنا شویم

آشنایی با کودکان کار و راه‌های کمک به آنان
مرداد ۲۲, ۱۳۹۸
کمک خیرخواهانه
فعالیت های خیر خواهانه موسسه خیریه برای ادامه تحصیل
مرداد ۲۴, ۱۳۹۸
نمایش همه

کمک هزینه تحصیل کودکان می تواند گزینه ای بسیار مناسب برای کسانی باشد که می خواهند فرزند یا فرزندانشان بدون دغدغه تحصیل نمایند. امروزه می دانیم که تحصیل در کشور ما شاید رایگان باشد ولی هزینه های جانبی آن مانند خرید کتاب و لوازم تحریر، هزینه سرویس رفت و آمد و غیره بر دوش خانواده ها می باشد. به همین دلیل بسیاری از بنیادهای دولتی و غیر دولتی اقدام به پرداخت کمک هزینه تحصیل کودکان نیازمند کرده اند. برای دریافت کمک هزینه تحصیل به صورت بلاعوض و یا بدون بهره می توانید از خدمات ارائه شده توسط این بنیادها استفاده نمایید و یا در صورت تمایل می توانید به این خیریه ها کمک کنید تا سهمی در پیشرفت کودکان داشته باشید. در ادامه شما را با انواع کمک هزینه های تحصیل کودکان که در کشور ما رایج بوده است و به کودکان و خانواده های آنها داده می شود می پردازیم و شما را با آنها آشنا می کنیم.

کمک هزینه تحصیل کودکان چیست؟

به طور کلی به پرداخت هزینه تحصیل، خرید لوازم، وسایل و مواردی از این دست که برای تحصیل یک کودک از پیش دبستانی تا پیش دانشگاهی را شامل می شود به صورت کمک بلاعوض و یا ارائه وام بدون بهره را کمک هزینه تحصیلی می گویند. شاید در زمان دانشجویی از وام های دانشجویی که ارائه می شوند استفاده کرده باشید، در واقع کمک هزینه تحصیل کودکان نیز به همین گونه می باشد با این تفاوت که این کمک هزینه گاها به صورت بلاعوض به والدین کودک یا خود وی داده می شود تا صرف تحصیل آن شود.

چرا کمک هزینه تحصیل امری ضروری است؟

همه ما می دانیم که کودکان انرژی و شوق بسیار زیادی برای برقراری ارتباط با یکدیگر دارند و یکی از بهترین روش های ارتباط گیری کودکان به منظور دوست یابی و ایجاد اولین اجتماعات و یادگیری آنها در مدارس شکل می گیرد. به دلیل سن کم و عدم ادراک بسیاری از مسائل کودکان دوست ندارند که وسایل مورد استفاده در تحصیل برای آنها با دوستان و همبازی ها متفاوت باشد و گاها این کودکان به دلیل عدم توانایی سرپرستان وی در تامین این هزینه ها، ممکن است از لحاظ روحی دچار مشکل شوند و به همین دلیل بسیاری از مراکز خیریه اقدام به پرداخت کمک هزینه های تحصیلی به خانواده یک کودک می کنند. از این مسائل که بگذریم امروزه متاسفانه بسیاری از کودکان حتی برای تامین اولیه وسایل مورد نیاز تحصیل خود نیز به مشکل می خورند و تامین یک کمک هزینه تحصیلی می تواند تاثیر بسیار زیادی در فرآیند یادگیری و برقراری ارتباط وی با دوستانش داشته باشد.

چگونگی دریافت کمک هزینه تحصیلی

در صورتی که خانواده ای تمایل به دریافت کمک هزینه تحصیلی برای فرزند یا فرزندان خود داشته باشد می تواند با مراجعه به مراکز خیریه تحصیلی کودکان درخواست کمک هزینه تحصیلی کند و یا مبلغ مورد نظر خود را به این کار اختصاص دهد. لازم به ذکر است که برخی از مراکز خیریه این دسته کودکان را خودشان شناسایی می کنند و نسبت به تحت پوشش درآوردن آنها اقدام می کنند. همچنینی مدیران، معلمان و دست اندرکاران مدرسه می توانند این خدمات را به این دسته از کودکان ارائه دهند. در کل می توان گفت که دسته ای از خیرین، مدیران و مسئولان مدرسه به واسطه این بنیادهای خیریه، به کودکان کار و کسانی که می خواهند تحصیل کنند اما به دلیل شرایط مالی نمی توانند یاری می رسانند و آنها را در این امر همراهی می کنند.

کلام آخر

در آخر می توان گفت که بسیاری از کودکان برخلاف دیگران شرایط سخت مالی را پشت سر می گذارند، آنها کودکانی معصوم هستند که به هیچ چیز به جز بازی، درس و موفقیت در آینده فکر نمی کنند و درک آنها نسبت به مسائل پیرامون ضعیف است. می توان با کمک کردن به بنیادهای خیریه در رشد و پیشرفت اعطای کمک هزینه تحصیل کودکان، به فرزندان ایران زمین کمک کنیم که گام های علمی استواری بردارند و در آینده، ایران را سرافراز کنند. قطعا کسانی که به این بنیادها کمک می کنند و کسانی که از این بنیادها مددجویی می کنند، تماما اطلاعاتی محرمانه دارند و کودک آنها هرگز متوجه نخواهد شد که با کمک هزینه تحصیلی خانواده وی توانسته است شرایط مورد نیاز برای تحصیل آنها را فراهم کنند. این کار به این کودکان کمک می کند تا عزت نفس و غرور کودکی آنها خدشه دار نشود و همواره بتوانند زندگی سراسر شادی را در کودکی تجربه نمایند. مستمری بگیران این دسته از مراکز خیریه، تمام هزینه های مربوط به کمک هزینه تحصیل کودکان را دریافت می کنند و خیال خیران می تواند از بابت هدر نرفتن کمک هزینه تحصیل کودکان که به این بنیادها کمک کرده اند، راحت باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − یازده =