آشنایی با بهترین بازی برای کودکان
اسفند ۲۶, ۱۳۹۷
آغاز همکاری مشترک موسسه خیریه دارالاکرام(به مهربانی) با سامانه حقوقی دادپرداز
اسفند ۲۶, ۱۳۹۷
نمایش همه
کودک بازمانده از تحصیل

اطلاعات مفید در مورد کودکان بازمانده از تحصیل

کودک بازمانده از تحصیل یکی از مشکلاتی است که از دیرباز در جامعه ما وجود داشته است، هر چند با سیاست گذاری ها و حمایت های سازمان های مردمی نسبت به سال های گذشته تعداد کودکان بازمانده از تحصیل کاهش یافته است ولی با این وجود هنوز این معضل در کشور ما وجود دارد و با افزایش مشکلات اقتصادی پیش بینی می شود که بر تعداد آنها نیز اضافه شود. افزایش آمار کودکان بازمانده از تحصیل می تواند جامعه را در سال های بعد با مشکلات زیادی از لحاظ فرهنگی، علمی، اقتصادی و حتی سیاسی بکند که باید در این زمینه به علت اصلی بوجود آمدن این معضلات توجه شود و بهترین راه پیشگیری و کاهش این معضل است که با برنامه ریزی بهتر و همچنین همیاری نهادهای مردمی از جمله خیریه امکانپذیر است.

کودک بازمانده از تحصیل به چه کسی گفته می شود؟

کودک بازمانده از تحصیل کسی است که در گروه سنی شش تا هجده سال قرار دارد و در مقاطع آموزشی کشور حضور ندارد، این کودکان به طور کلی دو گروه را شامل می شوند:

 • گروه اول کودکانی را شامل می شوند که در مناطق عشایری و روستاهای دور افتاده قرار گرفته اند که از همان ابتدا نتوانستند وارد چرخه آموزشی شوند. در این میان کودکانی از جمله کودکان دختر وجود دارند که در روستاها و مناطق حاشیه ای به دلایل مختلف وارد سیستم آموزش و پرورش نشده اند و از هیچ سوادی برخوردار نیستند.
 • گروه دوم شامل کودکانی است که در ابتدا یعنی شش سالگی وارد مدرسه و سیستم آموزشی می شود ولی پس از گذشت چند سال مجبور می شوند که تحصیل را ترک کنند. کودکان این گروه بیشتر در سن پایین به اجبار والدین و یا تحت فشار شرایط اقتصادی در شرایط ناعادلانهٔ وارد بازار کار می شود و از تحصیل محروم می گردند.

کودکان بازمانده از تحصیل

علل به وجود آمدن این کودکان چیست؟

دلایل مختلفی برای بوجود آمدن کودکان بازمانده از تحصیل وجود دارد، طبق پژوهش هایی که انجام شده است از مهمترین دلایل به وجود آمدن، کودک بازمانده از تحصیل موارد ذیل هستند:

 • فقر یکی از مهمترین عوامل به وجود آمدن این مشکل است.
 • بد سرپرستی از دیگر عوامل در بوجود آمدن این معضل است.
 • طلاق هم نقش اساسی در بوجود آمدن کودک بازمانده از تحصیل را دارد.
 • از دیگر عواملی که منجر به بازماندگی از تحصیل می شود می توانیم به مهاجرت، نداشتن علاقه و انگیزه کافی، دیر شروع کردن به تحصیل اشاره کنیم.

کودک بازمانده از تحصیل

تعداد دختران بازمانده از تحصیل بیشتر است

در بین کودکانی که از تحصیل بازمانده اند بییشترین آمار در مقایسه با پسران مربوط به دختران است، با توجه به شرایط خاصی که در برخی از جوامع شهری و روستایی وجود دارد، آمار بازماندگی دختران از تحصیل بیشتر است. در این میان عوامل مختلفی وجود دارد که می تواند تاثیر گذار باشد که از مهمترین آنها می توانیم به موارد ذیل اشاره داشته باشیم:

 • برخی از دختران به دلیل ازدواج زود هنگام از ادامه تحصیل منع می شوند که می تواند ناشی از اجبار شوهر باشد و یا ناشی از کارهای مربوط به خانه داری.
 • در برخی از مناطق به دلیل تعصبات نادرست قومی و فرهنگی دختران از ادامه تحصیل محروم می شوند.
 • در برخی از مناطق نیز از دختران در سنین پایین به عنوان نیروی کار استفاده می شود که بیشتر در جوامع روستایی و حاشیه شهرهای بزرگ دیده می شود.
 • در برخی از موارد هم احتمال دارد که والدین با ادامه تحصیل دختران در سنین پایین مخالفت کنند که از عوامل بازماندگی از تحصیل است.
 • نداشتن وضعیت اقتصادی خوب نیز می توانند از عوامل مهم محرومیت و بازماندگی از تحصیل در دختران به حساب بیاید.

کودک بازمانده از تحصیل

نقش موسسات خیریه در کاهش تعداد کودک بازمانده از تحصیل

زمانی که یک کودک از تحصیل بازمانده می شود، مشکلات و معضلات بسیاری را به همراه خواهد داشت، از آنجا که بیشتر این کودکان زودتر وارد بازار کار می شوند و یا این که به دلیل عدم تربیت صحیح به راه های نادرست کشیده می شوند در آینده جامعه را با معضلات زیادی روبرو خواهند است لذا ضروری است که بیشترین توجه به این کودکان شود. در این میان هم نهادهای دولتی و هم نهادهای مردمی می توانند به یاری این کودکان بشتابند. خیریه ها به طور معمول یکی از مهمترین نهادهایی هستند که با کمک های مردمی می توانند گام مهمی را در جهت کاهش کودکان بازمانده از تحصیل بردارند.

سامانه به مهربانی با هدف شناسایی و ارائه خدمات به کودکان بازمانده از تحصیل آماده راساندن کمک های شما عزیزان به این کودکان می باشد .

کودک بازمانده از تحصیل

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 13 =