نکات مهم در پیدا کردن استعداد کودک
اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۸
ثبت نام برای دریافت کمک نقدی از طریق سایت
خرداد ۱, ۱۳۹۸
نمایش همه

یکی از نیازهایی که در جامعه ما با وجود تعداد زیادی از افرادی که نیازمند نگهداری و مراقبت هستند وجود دارد، کار داوطلبانه در موسسات خیریه ای است که به نیازمندان خدمت رسانی می کنند. افرادی که جهت کار داوطلبانه درخواست می دهند باید فداکار و مهربان باشند و مهارت های نگهداری و کمک به این افراد نیازمند را داشته باشند.

لزوم کار داوطلبانه در موسسه خیریه

در تمامی دنیا موسسات خیریه ای مشغول خدمت رسانی به افراد نیازمند می باشند. به دلیل وجود مشکلات و نیازمندی های اجتماعی مختلفی که در تمامی جوامع وجود دارد موسسات خیریه در زمینه های متفاوتی مشغول به فعالیت می باشند و هر یک از موسسات در یک زمینه تخصصی فعالیت می کنند. به دلیل وجود افراد نیازمند بسیاری که تحت پوشش موسسات خیریه هستند، وجود افراد داوطلب که علاقه و توانایی خدمت رسانی به نیازمندان را دارند امری ضروری است. کار داوطلبانه در موسسه خیریه به معنای عضویت داوطلبانه در موسسات خیریه مانند خانه سالمندان، شیرخوارگاه ها، بیمارستان ها و سایر موسسات و انجام کارهایی که در توانایی فرد می باشد است. برای این امر افراد داوطلب باید فعالیت هایی که موسسات خیریه انجام می دهند را به خوبی بشناسند و با توانایی های خود که قابل ارائه به این موسسات است آشنا شوند تا بتوانند همکاری خوبی با این مراکز داشته باشند. شناخت موسسات خیریه مختلف برای انجام کار داوطلبانه امری ضروری می باشد.

کار داوطلبانه در خانه سالمندان و معلولین

خانه سالمندان و معلولین جزو موسساتی هستند که نیاز به کار داوطلبانه و خیریه دارند. برخی از خانواده ها که توانایی نگهداری معلولین و سالمندان عزیز را ندارند، نگهداری آنها را به موسسات خیریه می سپارند. خانه سالمندان و معلولین تحت پوشش سازمان بهزیستی می باشند. کار داوطلبانه در این مراکز نیاز به مهربانی و فداکاری بسیاری دارد و این مراکز زمینه مناسبی برای کار خیریه دارند. مراکز نگهداری از معلولین ذهنی، حرکتی، اوتیسم و دیگر معلولین نگهداری می کنند. در این مراکز می توانید با توجه به توانایی های جسمی و روحی خود کمک هایی را ارائه کنید.

 در غذا دادن به افراد ناتوان کمک کنید.، سالمندان و معلولین عزیز را به هواخوری ببرید و با آنها معاشرت کنید. افراد را به پیاده روی ببرید و به آنها کمک کنید تا ورزش کنند، برای علاقمندان به کتاب خوانی که توانایی این کار را ندارند، کتاب بخوانید.، به مربیان این مراکز کمک کنید، در حمام کردن و انجام امور بهداشتی به آنها کمک کنید و انجام دیگر اموری که این مراکز نیاز به نیروی داوطلب دارند.

کار داوطلبانه در پرورشگاه ها

پرورشگاه ها یکی از مراکزی هستند که برای نگهداری کودکان بی سرپرست و بدسرپرست نیاز به کمک های داوطلبانه دارند.  پرورشگاه ها تحت پوشش بهزیستی هستند. این مراکز شامل شیرخوارگاه ها و کودکان زیر ۶ سال، کانون کودکان دبستانی، کانون نوجوانان و مراکز نگهداری از کودکان کار می باشند. با شناخت این موسسات و توانایی های خود می توانید به فعالیت داوطلبانه در این مراکز بپردازید. تعدادی از فعالیت هایی که می توانید در این مراکز انجام دهید به این شرح است: غذا دادن به نوزادان و نگهداری از آنها، به گردش بردن و بازی کردن با کودکان و نوجوانان، کمک به خواباندن کودکان، ارائه آموزش های مختلف به کودکان با توجه به توانایی ها و مهارت های شما، کمک به کودکان و نوجوانان در درس ها، کمک به تهیه وسایل مورد نیاز کودکان، برگزاری کلاس های فرهنگی و هنری، تهیه غذا و پوشاک مورد نیاز کودکان.

کار داوطلبانه در مراکز توانبخشی

این مراکز در زمینه خدمت رسانی به افرادی که کم توان هستند مانند نابینایان، ناشنوایان و کم توانان ذهنی و حرکتی فعالیت می کنند و تحت پوشش بهزیستی می باشند و افرادی که داوطلب کار خیریه هستند می توانند در این مراکز خدمت رسانی کنند. این مراکز به افراد کم توان خدمات آموزشی، تحصیلی و رفاهی ارائه می دهند و خانواده هایی که فرزندانی کم توان دارند با این مراکز در ارتباط هستند و خدمت می گیرند. این مراکز برای ارائه خدمات آموزشی و رفاهی، به داوطلبانی که علاقه و توانایی خدمت رسانی دارند نیازمند می باشند. خدماتی که افراد داوطلب می توانند در این مراکز ارائه دهند به این شرح است: در این مراکز کتابخانه هایی دایر می باشد که افراد داوطلب می توانند برای ضبط کتاب ها جهت استفاده نابینایان کمک کنند، ایجاد نشاط در افراد، کمک به ورزش کردن و به گردش بردن افراد، کمک به مربیان این مراکز، کمک به افراد در کارهایی که به دیدن و شنیدن نیاز دارند، کمک و آموزش در مسائل بهداشتی، کمک به نابینایان در انجام کارهای روزمره خود که نیاز به کمک دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 12 =