بدترین مشکلات خانواده های نیازمند
شهریور ۱۹, ۱۳۹۸
چند راه خوب برای کمک مستقیم به نیازمندان
شهریور ۲۰, ۱۳۹۸
نمایش همه

اطلاعات مفید در مورد راه اندازی کمپین های مردمی موفق

این روزها حتما بسیاری از شما نام کمپین های حمایتی، مردمی و یا انجمن های خیریه را شنیده اید، در مورد فعالیت های آنان کنجکاو شده اید و حتی علاقمند شدید تا با این کمپین ها همکاری داشته باشید. گاهی حتی جرقه ای در ذهن، انسان را به سمت ایجاد و راه اندازی یک کمپین های حمایتی برای فعالیت های مردمی و یا خیریه معطوف می کند. برای این مهم باید از اصول سازمان های مردمی و شرایط راه اندازی موفق کمپین های خیریه آگاه بود. برای آشنایی بیشتر با این اصول و قوانین با ما در ادامه همراه باشید.

کمپین های کمک به نیازمندان

کمپین موفق چیست؟

راه اندازی کمپین های اجتماعی و یا خیریه چندان کار دشواری نیست، شما تنها باید بتوانید برای هدفی که دارید یک شعار انتخاب کنید، تعدادی موافق و همراه داشته باشید تا شما را در این مسیر همراهی کنند. اما این مسئله به تنهایی منجر به موفقیت نخواهد شد، بلکه شما باید بتوانید کمپین را ماندگار کنید تا همچون دیگر برنامه های حمایتی و اجتماعی فراموش نشده و از اهدافش دست نکشد.

اما رمز این ماندگاری چیست؟ اول از همه خودتان باید کمپین را باور داشته باشید. ایمان شما و همراهانتان به کمپین موجب می شود در عین سختی و یا دست اندازهای مسیر از تلاش دست نکشید. دوم این که هدف کمپین مشخص باشد. این مهم موجب می شود که از این شاخه به آن شاخه نپرید و تنها در راستای اهداف تعریف شده حرکت کنید. مورد سوم استفاده از شبکه های اجتماعی است. در مسیر راه اندازی کمپین های حمایتی شما باید از شبکه های اجتماعی همچون اینستاگرام و توییتر برای معرفی کمپین، معرفی اهداف، فراخوان نیرو گرفتن و تبلیغات استفاده کنید. این روزهای تقریبا نیمی از مردم به شبکه های اجتماعی دسترسی دارند، در نتیجه می توان گفت که فعالیت های مردمی و خیریه بدون استفاده و یا تبلیغات در شبکه های اجتماعی به موفقیت نخواهد رسید.

 

راه اندازی و تداوم کمپین به چه عواملی بستگی دارد؟

بعد از راه اندازی کمپین های حمایتی و جذب نیروهای همفکر باید بتوانید کمپین را نگه داشته و فعالیت هایتان را تداوم دهید. اما برای حفظ و تداوم کمپین های مردمی باید چه کرد؟

اول از همه به خاطر داشته باشید کمپین ها و سازمان های مردمی از دل مردم است و با پول آن ها شکل می گیرد، پس از همان روزهای اول به دنبال درآمدزایی نباشید، بلکه شما مدت طولانی را باید صرف معرفی کمپین و اهدافتان کنید. پس نباید از همان اول به فکر درآمدزایی بود و از طریق چهره کمپین را بین مردم مخدوش کنید. فراموش نکنید اگر کمپین شما حمایتی است، باید اهداف خیریه از کمپین شما در ذهن مردم بماند.

با مخاطبان صادق باشید و اخبار نادرست را منتشر نکنید. فراموش نکنید کمپین های حمایتی بر مبنای هدفی که شکل گرفته اند باید اخبار مرتبط با فعالیتشان را منتشر کنند. در میان انتشار اخبار نادرست و یا شایعات بی اساس قطعا به کار و سازمان خیریه شما آسیب خواهد زد و اعتماد مردم به کمپین های حمایتی به مرور از بین خواهد رفت.

شفاف باشید و مردم را در جریان جزئیات فعالیت های خیریه قرار دهید. کمپین های حمایتی با هدف مشخصی بر مبنای سیاست های سازمان های مردم نهاد شکل گرفته و در صول فعالیتشان برنامه های مختلفی را با موفقیت به اتمام می رسانند. برای اینکه کار و سازمان شما تداوم داشته باشد باید مردم و نیروهایتان در جریان جزئیات و برنامه ها قرار دهید، همچنین باید آنها از برنامه های آینده نیز مطلع کنید. به این منظور می توان از شبکه های اجتماعی و یا جلسات ماهانه استفاده کرد.

برنامه ریزی را فراموش نکنید

برنامه ریزی برای فعالیت های آینده یکی از ضروریات راه اندازی و تداوم کمپین های حمایتی و سازمان های مردمی است. شما باید برای آینده برنامه ریزی کنید و به مرور با تداوم فعالیت هایتان به صورت چند بعدی عمل کرده و وارد دیگر کارهای خیریه شوید. در نتیجه برنامه ریزی برای آینده و فعالیت های بعدی کمپین شما را وارد فاز جدیدی خواهد کرد و به کارها توسعه خواهد داد. در این مرحله از به کارگیری نیروهای جدید غافل نباشید. فراموش نکنید توسعه کارها به معنای تداوم کمپین است.

برگزاری جشنواره و نمایشگاه برای موفقیت

بعد از تداوم فعالیت و شناخته شدن در بین عموم مردم، شما باید از طریق برگزاری جشنواره های خیریه و یا نمایشگاه های مختلف منابع مالی بیشتری را برای فعالیت های خیریه مدنظرتان جمع آوری کنید. این جشنواره ها با هدف کسب درآمد برای اهداف مردمی و حمایتی است و بعد از شناخته شدن کمپین بین مردم می تواند موفقیت های چشمگیری را برای کمپین در پی داشته باشد که تنها نتیجه اعتماد مردم و تلاش شبانه روزی خودتان است.

در مجموع باید گفت، راه اندازی کمپین های حمایتی کار آسانی نبوده و تداوم آن نیاز به فعالیت های شبانه روزی و صبر بسیار دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × دو =