چند راه خوب برای کمک مستقیم به نیازمندان

کمپین های مردمی موسسات خیریه
شهریور ۲۰, ۱۳۹۸
نمایش همه

چند مورد از بهترین راه های کمک به نیازمندان

ما انسان ها موجوداتی اجتماعی هستیم و به یکدیگر وابسته ایم. همین وابستگی ها جامعه را شکل می دهند و در هر جامعه ای عده ای از افراد به سبب اتفاقاتی ناخواسته دچار مسائلی می شوند و به کمک نیاز پیدا می کنند. کمک به نیازمندان جدا از حس خوب و ارزشمندی که به افراد یاری رسان می بخشد، برای حفظ و ارتقای جامعه نیز بسیار حیاتی است. با وجود مراکز خیریه فراوان، برخی از ما کمک مستقیم به نیازمندان را ترجیح می دهیم؛ در اینجا ما چند پیشنهاد برای این نوع یاری رسانی را با شما در میان می گذاریم.

 

۱٫ پرداخت بدهی های نیازمندان

عده ای از افراد به خاطر از دست دادن شغل، کاهش درآمد یا مسائلی از این دست ناچار به گرفتن قرض یا نسیه می شوند. این قرض ها و نسیه ها گاهی روی هم جمع می شوند و این افراد را به شدت تحت فشار قرار می دهند. یکی از راه های مستقیم کمک به نیازمندان، پرداختن این بدهی ها و نسیه ها است. برای این منظور مثلا می توانیم از مغازه دارهای محله های مختلف بخواهیم یک یا چند نفر از کسانی که نسیه های عقب مانده دارند را به ما معرفی کنند تا حساب آنها را پرداخت کنیم. این یکی از مناسب ترین روش ها برای کمک به نیازمندان است، چرا که علاوه بر مطمئن بودن این راه، عزت نفس افراد نیازمند نیز حفظ می شود. یک راه دیگر برای کمک به نیازمندان در پرداخت بدهی های آنها، پرداخت اجاره خانه های آنها است. بسیاری از افراد نیازمند اجاره نشین هستند و گاهی چندین ماه اجاره عقب افتاده دارند و تحت فشار صاحبخانه ها هستند؛ می توانیم با شناسایی آنها و صاحبان خانه در پرداخت اجاره بها کمکی بکنیم.

۲٫ کمک به آزادی زندانیان

برخی از همین افراد به علت ناتوانی در پرداخت بدهی های خود یا ناتوانی در پرداخت مهریه و یا دیه به زندان می افتند و علاوه بر اینکه عمر و زندگی خودشان تباه می شود و خانواده شان تحت فشارهای روانی و مالی قرار می گیرند، در زندان ها راه و رسم های بدی را هم یاد می گیرند. این راه برای کمک به نیازمندان، یعنی کمک به آنها برای پرداخت بدهی هایشان، می تواند علاوه بر زندگی خود آنها، زندگی خانواده های آنان را هم نجات دهد. برای این منظور می توان به مراجع مربوط مراجعه نمود و زندانیان بدون سابقه و نیازمند را شناسایی کرد. بسیاری از این افراد به خاطر بدهی های پایین در زندان هستند و ما می توانیم به تنهایی یا با همراهی چند نفر دیگر از پس پرداخت آن بربیاییم.

۳٫ خرید لوازم برای نیازمندان

یکی دیگر از راه های کمک مستقیم به نیازمندان، خرید وسایل و لوازم مورد نیاز آنها است. کودکان بی سرپرست یا بدسرپرست عموما از لوازم ضروری مانند پوشاک یا لوازم تحصیل محروم هستند و به همین خاطر با افت تحصیلی و سرزنش اجتماعی روبرو می شوند. برای کمک به نیازمندان این چنینی به شکل مستقیم، می توانیم برای مثال به مدارس مراجعه کنیم و از مسئولین مدرسه در شناسایی این افراد کمک بگیریم و برای آنها لوازم مورد نیاز را تهیه کنیم. راه دیگر برای کمک به نیازمندان کودک، کمک به کودکان کار است؛ این کودکان شاید ضروری ترین افراد برای کمک هستند و بی توجهی به آنان می تواند آینده جامعه را به حالت اسفناکی بکشاند. مورد دیگر برای کمک در خرید لوازم، کمک در تهیه جهیزیه تازه عروس ها یا کمک به تازه دامادها است. این ها در سنت ما وجود داشته اند ولی متاسفانه روز به روز بی توجهی بیشتری به این سنت های مفید می شود. عده زیادی از جوانان به خاطر همین مسائل ازدواج نمی کنند یا ازدواج خود را به تاخیر می اندازند و این پدیده در بلند مدت برای جامعه ما پیامدهای ناگواری را به همراه خواهد  داشت.

خرید لوازم آموزشی برای کودکان در حال تحصیل

 

۴٫ کمک در خرید خوراک

شاید ضروری ترین کمک در شرایط کنونی، کمک کردن به نیازمندان در تهیه خوراک است. همانطور که می دانید تغذیه ناکافی علاوه بر آسیب های جسمی، آسیب های عصبی فراوانی را نیز به همراه دارد و این افراد نیازمند و به خصوص کودکان آنان به سبب سوء تغذیه در معرض آسیب های جدی هستند.  یکی از راه های کمک به نیازمندان در تهیه غذا، همان چیزی است که ما در سنت نذری دادن داریم. اما متاسفانه این کار تنها در برخی روزها و ماه های سال انجام می شود و عمده این کمک ها نیز به دست نیازمندان واقعی نمی رسد. این راه را می توان به جای پخت غذا، به صورتِ دادن مواد اولیه خوراکی به نیازمندان انجام داد. یک راه دیگر این است که اگر مغازه دار معتمدی را می شناسیم مقداری پول به آنها بدهیم تا هنگام مراجعه نیازمندان به حساب ما به آنها مواد خوراکی بدهد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × دو =